Zajímavosti Islandu: Velkolepý vodopád Godafoss na Islandu

5 krásných vodopádů na Islandu

Obsah

Island je boží, úchvatný, dechberoucí, oslnivý, jedinečný, … Ani tisíce superlativ by nestačilo k tomu, abychom dokázali zachytit na papír jeho nádheru. Je to souhra zvuků, ticha, vůní, pohledů a dotyků. Island musí člověk prožít všemi smysly, aby se dostal blíž jeho kořenům. Syrová krása tohoto ostrova na vás přivítá už při příletu do Reykjavíku a bude vás provázet na každém kroku. Živelnosti Islandu utéct nelze.  Vítr tam rozdmýchává oheň, který si hraje s rozvernou zemí, kterou nakonec spláchne a očistí mohutná síla vody.

Známá krása vodopádu Seljalandsfoss

A právě nádherným rozmarům vody je věnovaný tento článek. Na Islandu se nachází stovky vodopádů a všechny jsou překrásné a božské. Každý z nich má své kouzlo a těžko bychom mohli sestavit jejich žebříček krásy. Zhostili jsme se náročného úkolu a vybrali našich pět nejoblíbenějších vodopádu, které se dají považovat za skryté poklady Islandu a které vám svou krásou vyrazí dech (na seznamu by ale vlastně mohly být všechny vodopády, co známe ?).

Vodopády Haifoss a Granni

Tito dva sousedi jsou naší velkou láskou. Už samotný příchod k nim je prostě velkolepý. Haifoss má přezdívku vílí vodopád a Granni skřítčí vodopád. Cesta k nim je poněkud rozbitá, ale výsledek rozhodně stojí za to. Haifoss měří 122 metrů a je třetím nejvyšším vodopádem na Islandu. S obrovským hřmotem se tito dva nerozluční kamarádi řítí dolu do propasti. Vodopády můžete sledovat shora a pak sejít šikmo dolů do hluboké rokle přímo k nim. A když budete dostatečně pozorní, spatříte třeba i víly a skřítky. U vodopádů občas tančí duha; pokaždé jsou úplně jiné, a přesto stejně úchvatné. K Haifossu a Granni se dá buď dojet autem nebo dojít pěšky roklí dlouhou deset kilometrů. Oba způsoby vřele doporučujeme.

Vodopády Haifoss (vlevo) a Granni (vpravo) s rozzářenou duhou se ukládají k zimnímu spánku.  
Autor:

Kristýna Tronečková

Obsah

Vodopád Gjáin

Další skrytý poklad Islandu je Gjáin. Je to úchvatné místo plné pozitivní energie, krásných vodopádů a nejrůznějších skalních útvarů. Říká se, že Gjáin je domovem elfů, skřítků a víl. Na jaře a v létě místo překypuje životem, v zimě potom spí.  Připadali jsme si tam jako v zelené oáze plné blyštivých potůčků a průzračných vodopádů. Za teplého léta se dá v Gjáinu lehce rozjímat i celý den. Cesta k němu je dost hrbolatá a pro malá auta obtížně sjízdná. Místo však není daleko od asfaltové silnice a dá se k němu lehce dojít pěšky. Gjáin je od Haifossu vzdálený zhruba deset kilometrů. 

Gjáin je rájem skrytých bytostí

Vodopád Dynjandi

Vodopád Dynjandi je perlou Západních fjordů. Už z dálky vypadá jako zářící anděl v šedozelené krajině. Padá z výšky 100 metrů a je tvořen mnoha kouzelnými kaskádami, které jsou dole široké až 60 metrů. Cestou k němu budete míjet ještě řadu dalších menších vodopádů, které vytvořila ta samá řeka. Dynjandi vyzařuje úžasnou energii, která vás polapí a jen tak hned nepustí pryč. Cesta autem trvá k vodopádu i několik dní, ale za to vede neobyčejně nádhernou krajinou Západních fjordů.

Andělský vodopád Dynjandi.

Vodopád Gljufrabui

Velmi netradičně situovaný vodopád Gljufrabui se nachází ve skalní puklině. Zvenku není téměř vidět a pro jeho krásu musíte obětovat suché boty. Cesta k němu vede skalní puklinou, kde musíte skákat přes kameny, které se občas ztrácejí v řece tekoucí z vodopádu. Zvlášť v zimě bývá „pěšina“ dost kluzká, a tak se hodí mít s sebou mačky. Jakmile ale člověk proleze skalní puklinou dovnitř k vodopádu, pochopí, že pro takovou nádheru klidně stojí za to být zmáchaný od hlavy až k patě. Vodopád Gljufrabui se skrývá nedaleko slavného Seljalandsfossu a dostanete se k němu po dobře značené asfaltce.

Vodopád Gljufrabui

Vodopád Gluggafoss

Další nevšední vodopád Gluggafoss (v překladu Okenní vodopád) si vybral cestu tunelem s několika okny, kterými voda prýští ven. Během své existence změnil několikrát svou podobu. Po výbuchu sopky Katla v roce 1947 se skalní tubus, do kterého padá voda, částečně zasypal lávou, a vodopád tak téměř zmizel z očí. Časem se však sedimenty odplavily a vodopád získal zpět svou původní krásu. Gluggafoss je velmi hravý tvor a je dost možné, že se v jeho přítomnosti budete cítit stejně radostně jako on. Od Seljalandsfossu a Gljufrabui je vzdálený jen 18 kilometrů a cesta k němu je dobře přístupná.

Hravý Glugafoss rozdává spoustu radosti.

Láká vás Island?

Více se dočtete v Cestách za štěstím

Další články

Přečtěte si více o našich cestách

Říká se, že některé věci je lepší prožít, než se je pokoušet definovat. O štěstí to platí dvojnásob. Vydejte se s námi prozkoumat svět v knižní podobě. 

Získej cestovatelské tipy jako první

Přejít nahoru