6 důvodů, proč si zamilujete Island

Island je zemí všech živlů, které se na tomto severském ostrově hlásí o slovo každým okamžikem. V jednu chvíli zuří sněhová bouře a v další moment pálí slunce. Připočítáte-li k tomu polární záři, roztomilé barevné domy, starostlivé domorodce, chlupatá zvířata, spoustu vodopádů a sopek, tak je obraz Islandu téměř hotový. Nezbytným dílem skládačky jsou však ještě skřítci a trollové, kterými se to na ostrově jen hemží. Země ohně a ledu, jak se Islandu přezdívá, má mnoho superlativ a krás, nad kterými budete žasnout a díky kterým se tam rádi budete vracet. Na Islandu jsem studovala půl roku a zavítala jsem tam ještě mnohokrát potom. Tuto drsnou severskou zemi jsem si zamilovala a zde uvádím několik důvodů, proč si Island oblíbíte i vy…

  1. Žádný relax se nevyrovná horké lázni v třeskutém mrazu. Když k tomu připočítáte polární záři tančící nad vašimi hlavami, dostane se vám vskutku rajského požitku. Takzvaných hot potů jsou na Islandu stovky. Z některých se staly udržované a zpoplatněné bazény a jiné se nacházejí v divoké přírodě a čekají na své objevitele. Nejlepší mapu hotpotů, která se mi osvědčila, najdete na www.hotpoticeland.com.
Přírodní hot pot: ještě lepší než doma ve vaně.
  • Islandská zvířata mají extra chlupatou srst a nejčastěji se na svých cestách potkáte s koňmi a ovcemi. Unikátní koně zůstali od dob osadníků ostrova nezkřížení s jiným plemenem. Určitě stojí za to se s nimi pozdravit a natrhat jim kytici trávy. Chundelatých ovcí je na ostrově více než lidí a od jara do podzimu žijí v horách; před zimou je pastevci shánějí zpět dolů do údolí. Island má také výhodu v tom, že tam nežijí žádná jedovatá a nebezpečná zvířata. (Občas jen připlují lední medvědi na kře z Grónska.)
Islandští koně jsou zdrojem radosti a pozitivních vibrací.

  • Island je super bezpečná země. Když někde necháte své věci, tak je na daném místě taky najdete. Případně vás na internetu vypátrají starostliví Islanďané a informují vás, že třeba našli vaše doklady. Stalo se to jak mě, tak i dalším známým. Za celou dobu, co jsem na Islandu žila, jsem si nepořídila zámek na kolo. V „teplých“ měsících jsem na kole jezdila dennodenně a pokaždé na mě oddaně čekalo tam, kde jsem ho zaparkovala. Pojištění proti krádeži ztrácí na Islandu krapet smysl.
  • Voda je na ostrově pitná všude, ať už jsou to průzračné řeky nebo vynikající voda z kohoutku. Občas trochu smrdí po sirovodíku, což jí ale dodává punc jedinečnosti, a dá se na to rychle zvyknout. Kupovat balenou vodu je velmi bláhový nápad; ta z kohoutku a z řek je nejlepší, co jsem kdy pila.
Delikátní pramenitá voda je na Islandu k mání všude.

  • Island v zimě utichne, zpomalí se a uloží k zimnímu spánku. Za okny zuří sněhová bouře, slunce vysvitne sotva na pár hodin denně a vy můžete nerušeně vyspávat až do oběda. Na Islandu jsem spala na různých místech a pokaždé jsem se vzbudila plná energie. Možná to dělají dobré matrace, na kterých Islanďani zřejmě nešetří. Možná za to může silné magnetické pole země. Možná je v tom namíchaná ještě nějaká tajná ingredience skřítků… Asi na příčinách nezáleží tak, jako na tom, že spánková terapie na Islandu funguje naprosto bravurně.
Islandská zima přichází někdy už během října.

  • Se spánkem souvisí také přírodní matrace v podobě všudypřítomného mechu. Spaní pod širákem nebo odpočívání po náročné túře na této bachraté paměťové pěně patří k mým nejkrásnějším zážitkům. Náramně si odpočnete a dostanete se blíže Zemi, která je na Islandu obzvlášť živá a ráda promlouvá… 
Mech a tráva jsou nejlepší matrace světa.

1 názor na “6 důvodů, proč si zamilujete Island”

  1. Večerní koupačky v horkých jezírkách a polární záře mě ze začátku taky uchvátili, ale dnes tady cením nejvíc asi ten přístup lidí a tu jinou mentalitu (nedokážu popsat). Navíc je tu super mix toho, že jste dost často v osamění nebo izolovaní vs to, že jsou všude turisti a každý den můžu potkat nový lidi z druhýho konce světa 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru