Island je neodmyslitelně spjatý s přírodními bytostmi, jako jsou skřítkové, víly, elfové a trollové. Souhrnně se jim říká Huldufólk (skrytí lidé). Místní obyvatelé na ně nedají dopustit, a to i tehdy, když je před cizinci nechtějí přiznat.
Bavili jsme se s několika senzitivními Islanďany, kteří se skřítky komunikují denně, a zjistili jsme spoustu objevných informací. Proč se Huldufólk občas naštve na nás lidi? Co domorodci dělají v případě, když jim elfové zabarikádují stavbu silnice? Proč Islanďani tají cizincům své přesvědčení o skrytých lidech? Čtěte dále a dozvíte se pět důležitých vlastností islandských skřítků ?
- Kde skrytí lidé bydlí?
Ti větší často obývají skály a kameny. Jde převážně o elfy. Malí skrytí lidé, jako jsou víly, mívají obydlí v květinách. Někteří se také usídlili v domech Islanďanů. Na skryté lidi však můžeme narazit kdekoliv. A pohybují se i na jiných místech naší planety, ale právě v Zemi ohně a ledu je jejich koncentrace vysoká.
- Jak jsou velcí?
Mají různou výšku stejně jako my lidé. Víly bývají zpravidla menší, skřítkové jsou o něco větší a elfové jsou podobní lidem. Trollové jsou pak mnohem větší a mohutnější než my.

- Jakou mají povahu?
Většinou bývají přátelští, ale umí se i naštvat. Lidé nerespektují pravidla a rytmus Země, kdežto elfové přírodu chrání a brání. Lidské počínání je pro ně občas nepochopitelné. Zlobí se na nás, že si ničíme planetu. Dalším důvodem jejich mrzuté nálady bývá to, když lidé necitlivě staví nové objekty na místech, kde mají elfové svoje obydlí. Příkladem jsou třeba silnice, při jejichž stavbě se občas odhrnou kameny či rozbijí skály, ve kterých žijí elfové. Je celkem logické, že se pak začnou bránit a mstít. Islanďané nám vyprávěli mnoho příběhů o tom, jak silnici zasypaly z ničeho nic kameny nebo jak stroje přestaly fungovat. Vše se dalo zase do správného chodu v momentě, kdy se lidé rozhodli cestu odklonit a zachovat obydlí Huldufólku.
- Jak se řeší nedorozumění mezi lidmi a elfy?
V případě, že nastane problém se stavbou, žádají Islanďané o pomoc senzitivní lidi z komunity. V každé vesnici je alespoň jeden člověk, který běžně komunikuje s Huldufólkem. Tento vyjednávač pak tlumočí ostatním, kudy má cesta vést, aby nezasahovala do skřítčích a elfích obydlí. Lidé s těmito schopnosti dokonce začali tvořit mapy, do kterých značí obydlí elfů, čímž chtějí předcházet nedorozumění.
- Co skrytí lidé jí?
Nejraději mají borůvky, maliny, jahody a další bobule. Jsou to také farmáři; běžně prý chovají ovce.

- Kdo na ně věří?
Snad všichni Islanďané ví o existenci skrytých lidí. V rodinách se traduje mnoho historek z generace na generaci. A příhody pokračují i dnes. Nejcitlivější na vnímání elfů jsou však děti. Ne každému se Huldufólk chce ukázat. Skryté lidé se tak jmenují proto, že se běžně nám lidem skrývají. Někdo z domorodců je vidí, jiný je zase cítí. Před cizinci jsou ale opatrní, aby se neztrapnili. Mnoho turistů si říká, jak ti Islanďani jsou roztomilí, že věří na skřítky. Oni ale nechtějí navenek vypadat jako roztomilí a naivní pohádkáři. Cizincům tak většinou neutrálně odpovídají, že slyšeli příběhy o elfech od svých rodičů a prarodičů…
- Kde je můžeme spatřit?
Kdekoliv. Existují ale určitá místa, která jsou pro Huldufólk speciální. Určité skály jsou zároveň jejich chrámy. Příkladem je Álfaborg na severovýchodě Islandu, kde sídlí královna skrytých lidí.
Jiné skály můžou být i zkamenělí trollové, kteří se nestihli schovat před slunečními paprsky.

Říká se, že trollové žijí pouze v noci a před rozbřeskem se skryjí, aby je nezasáhlo světlo, kvůli kterému by se pak stali navždy skálou či kamenem. Příkladem takových trollích nešťastníků jsou skalní jehly Reynisdrangar nedaleko Víku nebo třeba podivně tvarovaná skála Hvítsekur na severu ostrova. Další lokalitou skrytých lidí je oblast Dimmuborgir, kde žije třináct vánočních „Ježíšků“. Sledujte náš web; článek o těchto „Ježíšcích“ a jejich kouzelném domově uveřejníme už v pondělí.
Láká vás Island? Chcete se dozvědět zajímavé islandské příběhy, a to nejen o skřítcích? Pak pro vás máme novou knihu s názvem Cesty za štěstím, která oficiálně vyjde 25. 11.! Už nyní si ji můžete koupit v předprodeji na webu www.cestyzastestim.cz

Knihu odešleme ještě před oficiálním uvedením do knihkupectví.
✨Mějte knihu jako první (s věnováním a dárkem) a radujte se z příběhů a zajímavých kultur Bhútánu, Izraele a Islandu?
Vydejte se po mých stopách do míst, kde si z ingrediencí všech chutí, vůní a barev můžete vytvořit svůj vlastní recept na štěstí. ??
P.S. Kdo si objedná knihu Cesty za štěstím do pátku 15. 11., bude začleněn do soutěže o dvě vstupenky na přednášku z Cyklu Rub a líc bhútánského štěstí! ?
Pingback: 5 super krásných vodopádů na Islandu - NaKřídlech.cz