O mně

Kristýna Tronečková

je studentkou doktorského programu Psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity zároveň je absolventkou  oboru Žurnalistika na Fakultě sociálních studií. 

Jako psycholožka pracuje pro různé organizace na dálku. Během svých studií strávila několik semestrů v zahraničí, jednalo se o Dánsko, Island, Norsko, Velkou Británii, Indonésii a také Bhútán. Do poslední zmíněné země se vydala dělat výzkum, ve kterém se zabývá specifickým pojetím hrubého národního štěstí Bhútanu ve spojitosti s tamní spiritualitou. S každým účastníkem výzkumu dělá Kristýna zhruba hodinový rozhovor na téma životní spokojenost. Výsledky jsou dávány do souvislostí s jinými zeměmi včetně České republiky a prezentovány na mezinárodních konferencích a v odborných magazínech. V Bhútánu se Kristýna setkala s mnoha inspirativními lidmi, nějakou dobu žila u místních rodin a přátelila se s komunitou mnichů. Zemi procestovala od západu na východ a ze severu na jih. Dostala se také na těžko dostupná a turisty neobjevená místa, řešila zapeklité situace, co se jí na cestě přihodily, a naučila se důvěřovat svému instinktu a laskavosti místních obyvatel. Do této kouzelné země, kde strávila devět měsíců, se bude ráda vracet a pokračovat ve výzkumu. O svých cestách a pohledu na štěstí píše na tomto webu, freeonwings.com a o samotném Bhútánu pak na www.obhutanu.cz

Kristýna se v Bhútánu zabývá souvislostmi mezi štěstím a spiritualitou v porovnání s jinými národy včetně České republiky a Norska. Norsko se podle World Happiness Report umisťuje na 1. místě ve spokojenosti obyvatel, kdežto Bhútán, proslulý pojmem Hrubé národní štěstí, obsadil až 97. místo. Kristýna se na pojmy štěstí a spiritualita podívala z jiného pohledu pomocí kvalitativního výzkumu, ve kterém byly dosud zjištěny velké rozdíly v pohledu na štěstí u respondentů vybraných národů. 

 

Matouš Hurtík

Kristýna Tronečková a Matouš HurtíkMezi lokality, které ho uchvátily, by zařadil Kostariku, Norsko, Sýrii, Turecko, Bali či Bhútán. Na světě ho fascinuje rozmanitost kultur, příběhy lidí a odhalování podstaty lidského bytí.

Na svých cestách prahne po místech, kam se většina cizinců nemá šanci podívat. Během nich je povětšinou hlavním řidičem, časoměřičem a expertem na zákony a pravidla. Matouš rád vaří, a tak má možnost poznávat cizí kultury skrze místní speciality. V navštívených zemích se proto účastní kuchařských kurzů, z kterých si odnáší mnoho zážitků a nových receptů.

Ze sportů jsou mu nejbližší lyžování, tenis a badminton – v posledně jmenovaném, jako jediný zúčastněný cizinec, vypadl ve čtvrtfinále Mistrovství Bhútánu. Bhútán je také zemí, která ho nejvíce zasáhla a změnila život. Zážitky z ní ho totiž utvrdily ve snaze hledat životní štěstí v jednoduchosti.

O životě v různých zemích a o rozdílném smýšlení kultur spolu s Kristýnou s oblibou povídá na cestovatelských přednáškách a festivalech. Společně se pak podílí na tvorbě webů obhutanu.cz, který je esencí štěstí, cestování a zajímavých poznatků.

1 názor na “O mně”

  1. Slyšela jsem rozhovor s Vámi u Lucky Výborné….:) moc zajímavé a příjemné, díky moc, za výzkum a povídání…..právě jsem si objednala knížku! Ať se Vám hezky daří a příjemné předvánoční ladění!

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru