Skryté cestovatelské poklady státu Izrael

Obsah

Mám ráda místa, která jsou osobitá, a přesto skrytá davům návštěvníků. Říká se, že 80 procent lidí navštěvuje 20 procent míst. Některé z těchto přelidněných atrakcí jsou opravdu pokladem a stojí za to se k nim vypravit. Jsou však populární místa, která neoplývají superlativy, ale turisti je navštěvují kvůli jejich slávě.  

Všichni známe, jak masa lidí dokáže odradit… Přečtěte si můj seznam skrytých pokladů Izraele, které si budete moct pořádně vychutnat, aniž byste se museli mačkat v davu!

Surfování v Izraeli

Město Herzlija patří zpravidla důchodcům a rodinám s malými dětmi. Za večerní zábavou se raději vydejte do sousedního Tel Avivu. Co se ale týče pláží, vyberte si Herzliji. Pobřeží Tel Avivu je přelidněné a voda nebývá příliš čistá. V Herzliji narazíte na několikakilometrový písečný pás, kde ve všední den budete téměř sami. Pobřeží je tam divočejší, vlny jsou větší a voda čistší. To také souvisí se skvělými podmínkami pro surfování. Izrael je známá svou kulturou a rozmanitým náboženstvím, což je velká výhoda pro ty, co si chtějí v klidu vychutnávat dovádění na vlnách. To, že do Svaté země jezdí davy poutníku a jen hrstka surfařů, neznamená, že si tam vlny nesjedete stejně hezky jako třeba na Bali.

Kde surfovat v Herzliji: když přijdete hlavním vstupem po strmém chodníku na pláž, dejte se doprava a jděte až na samý konec pláže, kde se nachází bouda, odkud hlídá plavčík. Tam se nám surfovalo nejlépe. Od pláže vede strmá silnice nahoru, vydejte se po ní a za cca 300 metrů narazíte na půjčovnu surfů 😊.

Liduprázdné pobřeží v Herzliji

Červený kaňon

Červený kaňon v Negevské poušti jsme si zamilovali. Zkuste se tam dostat při východu slunce, kdy poušť a skály září červenými a žlutými barvami. Pravděpodobně budete mít tuhle božskou podívanou jen sami pro sebe. Červený kaňon je krásný, ale poměrně krátký; túru zvládnete za hodinu. Připravte se na jednoduché lezení po skalách, kde je však mnoho úchytů a natažených lan. Z Červeného kaňonu pak vedou dál značené turistické cesty do jiných částí Negevské pouště.

Červený kaňon nedostal své jméno nadarmo.

Autor:

Kristýna Tronečková

Obsah

Grilování na pláži v Eilatu

Nejjižnější město Izraele, které leží jen pár kilometrů od egyptských i jordánských hranic, má rozhodně co nabídnout všem nadšencům do šnorchlování. Rudé moře je tam plné života a ve vodě jsem leckdy vydržela i několik hodin. A na pláž jsem se ráda vracela i večer. Místní rodiny totiž nejraději grilují na břehu moře a u toho debatují dlouho do noci. Večeřela jsem ve stejném duchu jako oni a tento přímořský piknik, kdy se po celé pláži line vůně vodních dýmek a grilovaných dobrot, se mi moc zalíbil.

P.S. V Elilatu se neplatí daně, a jídlo tam tak seženete podstatně levněji než třeba v Tel Avivu.  

Pobřeží Eilatu těsně sousedí s Egyptem a Jordánskem.

Hrob Panny Marie

Chrám, kde se podle křesťanů nachází hrob Panny Marie, leží v centru Jeruzaléma, a i přesto je skrytý davům turistů. V Chrámu Božího hrobu jsme se mačkali s mraky návštěvníků, zatímco u hrobu Panny Marie jsme byli sami. Místo je hodně působivé, chrám se nachází v podzemí, vzduch vodí kadidlem a na stropě se houpají barevné starodávné lampy. Vzadu se pak nalézá malá jeskyně, kde měla být pohřbena Panna Marie. V chrámu je také místo, kde měli být pohřbeni rodiče Matky Boží. Na tento jedinečný poklad s atmosférou pradávných časů narazíte na úbočí Olivové hory.

Posvátná řeka Jordán

Traduje se, že Ježíš Kristus byl pokřtěn právě v řece Jordán. Místo, kde tento akt proběhl, se ale nachází poblíž jordánských hranic a návštěvníci se tam běžně nedostanou. Zvolili jsme tak návštěvu novodobé křtitelnice Jardenit, která se nachází na stejné řece. Poutníci tam vstupují v bílých prostěradlech do vody, kde probíhá jejich křest. My jsme tuto ceremonii pozorovali zpovzdálí a mezitím si nechali okusovat rybami chodidla😊.

Ačkoliv do Jardenitu turisté běžně zavítají, rozhodně nejde o přelidněné místo. Člověk tam má spoustu prostoru v klidu sedět a rozjímat u nádherné modrozelené řeky. A pokud byste si chtěli užít úplného soukromí, stačí se vydat pár stovek metrů podél toku a k posvátné řece sejít jinde. Je to kus zelené oázy uprostřed vyprahlé pouště, kde osvěžíte svou mysl i ducha. 

Posvátná řeka Jordán má dokonalou barvu.

Líbil se vám příběh o IZRAELI?

Více se dočtete v Cestách za štěstím

Další články

Přečtěte si více o našich cestách

Říká se, že některé věci je lepší prožít, než se je pokoušet definovat. O štěstí to platí dvojnásob. Vydejte se s námi prozkoumat svět v knižní podobě. 

Vyzkoušejte kvalitní české meditační polštářky. Můžou se hodit na jógu, meditaci, či sezení na zemi. 

Přejít nahoru