Výšková (horská) nemoc (nejen) v Peru: Jak se připravit na vysoké nadmořské výšky?
Peru je snem každého dobrodruha. Když se řekne Peru, většině cestovatelů se okamžitě vybaví Machu Picchu, posvátné údolí Inků, Cusco, Colca Canyon, jezero Titicaca nebo pestrobarevné Duhové hory (Vinicunca). Ačkoliv je tato jihoamerická země plná úchvatných scenérií a jedinečné kultury, mnoho turistů zde zažije nepříjemného společníka – výškovou (horskou) nemoc.
Pokud plánujete cestu do Peru, je výšková nemoc něco, s čím musíte počítat. Mnohá turistická místa se totiž nachází ve výškách přes 3 000 metrů nad mořem, kde je vzduch řidší a tělo si na nižší hladinu kyslíku teprve musí zvyknout. Nejčastější příznaky zahrnují bolesti hlavy, nevolnost, závratě, únavu a potíže s dýcháním.
Zatímco někteří lidé se s nadmořskou výškou vyrovnávají bez problémů, jiní mohou trpět už od 2 500 m n. m. Výšková nemoc ale nemusí zkazit váš vysněný výlet! Důležitá je prevence, správná aklimatizace a znalost toho, jak se chovat, pokud se příznaky objeví. V tomto článku vám ukážeme, co dělat pro to, abyste si Peru užili naplno a bez zdravotních komplikací.
Co se v článku dozvíte?
Co způsobuje výškovou nemoc a kdo je nejvíce ohrožený
Která místa v Peru jsou nejrizikovější
Jak se připravit na vysokou nadmořskou výšku ještě před cestou
Jaké metody a tradiční peruánské rady pomáhají s aklimatizací
Jak léčit výškovou nemoc a kdy je nutné sestoupit
Pojďme se podívat na to, jak si cestování po Peru užít bezpečně a bez obav.
Přečtěte si také před cestou do Peru: Kdy jet do Peru?

Co je výšková nemoc a proč vzniká?
Pokud plánujete cestu do Peru, Bolívie nebo jiných vysokohorských oblastí, pravděpodobně jste už slyšeli o výškové nemoci (altitude sickness, horská nemoc, španělsky “soroche”). Tento stav nastává, když se člověk rychle dostane do vyšší nadmořské výšky, kde je nižší obsah kyslíku ve vzduchu.
Proč vzniká výšková nemoc?
Ve vyšších nadmořských výškách je atmosférický tlak nižší a s každým nádechem do těla dostáváme méně kyslíku. Tělo se s touto změnou musí vyrovnat – zvyšuje se srdeční tep, dýchání se zrychluje a postupně dochází k přizpůsobení. Problém ale nastává, když je změna příliš rychlá a tělo nestihne reagovat. To je přesně důvod, proč mnoho cestovatelů v Peru zažívá první příznaky výškové nemoci už po příletu do Cusca (3 399 m n. m.) nebo při výletu k Duhovým horám (5 200 m n. m.).
Kdy se mohou objevit první příznaky?
Výšková nemoc se může projevit už od 2 500 m n. m., ale většina lidí začne pociťovat obtíže mezi 3 000 – 3 500 m n. m.. Záleží na individuální schopnosti aklimatizace, na tom, jak rychle do výšky vystoupáte, a také na vašem zdravotním stavu a fyzické kondici.